SON DAKİKA

On Numara Haber
Savaş Atak

YENMEYİ BAŞARDIK DİYEMİYORUZ

25 Ağustos 2020 | 651 kez görüntülendi.
YENMEYİ BAŞARDIK DİYEMİYORUZ

Korona virüsün hayatımızdaki etkileri hız kesmeden devam ediyor. Salgının neden olduğu belirsizlik ve kaygılar yaşamımızı olumsuz olarak etkilemeyi sürdürüyor. Biliyorum ki pek çok kişinin kafasındaki soru korona virüs ne zaman hayatımızdan çıkacak ve bu süreç ne zaman son bulacak? İşte bu soruları tam anlamıyla cevaplayamayacak olsa da 100 yıl önce yaşanan salgının bizler için bir yol haritası olabileceğine inanarak, İspanyol Gribi Salgını’nda yaşanan süreci değerlendirmek gerektiğini düşündüm. İspanyol Gribi’nde süreç nasıl işlemişti, salgın ne zaman sona erdi, ne gibi önlemler alınmıştı ve hangi yanlışlar salgının yayılmasına neden olmuştu. 

İspanyol Gribi, adından dolayı sizleri yanıltmasın kayıt altına alınmış ilk vaka 4 Mart 1918’de  ABD’de Kansas’ta yaşanıyor. Fuston kampında aşçı Albert Gitchel ateş, baş ağrısı ve öksürük şikayetiyle revire çıkıyor. Takip eden üç hafta içinde bu kamptaki 1.100 asker hastaneye kaldırılıyor ve daha binlercesi hastalığı ayakta geçiriyor. Ancak kısa sürede salgın pek çok ülkede görülüyor. Fakat ilk dalga diye nitelendirilen dönemde hastalığın belirtilerinin hafif ve kısa süreli olması ayrıca öldürücülük oranın da mevsimsel gripten çok farklı olmadığı için hiçbir ülke tarafından ciddi önlemler alınmamış. İspanyol Gribi 2. dalga olarak Ağustos ayında ölümcül bir etkiyle geri dönüyor. Hastalığın çok sayıda ölüme yol açması bir çok ülkede sıkı karantina, hijyen ve izleme önlemlerinin alınmasını beraberinde getiriyor ve 1918’in Aralık ayına gelindiğinde dünyanın hemen hemen tamamında grip salgını durdurulmuş görünüyor. Yani 6 ay gibi kısa sürede alınan önlemlerle salgın kontrol altına alınıyor. Ta ki Avustralya 1919 yılında güney yarımküre yaz mevsimini sürerken karantina önlemlerini kaldırıncaya kadar. Salgın yeniden canlanıyor ve buradan yine dünyaya yayılmaya başlıyor. Salgın tam bitti derken tekrar önlemlerin gevşetilmesi ile salgın 1920 yılına kadar yani 2 yıl boyunca etkisini sürdürüyor.  

100 yıl sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Covit-19 Salgını ve İspanyol Gribi alınan önlemler, yayılım süreci açısından fazlaca benzerlik gösteriyor. Covit-19 Salgını alınan önlemler neticesinde kontrol altına alındığı düşünülerek yaz aylarının başlamasıyla gevşetilen tedbirlerle beraber İspanyol Gribi’nde olduğu gibi tekrar geri döndü ve hayatımızı olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Günümüz şartları o zamanın imkanlarından her anlamda çok daha gelişmiş olmasına rağmen henüz korona virüsü yenmeyi başardık diyemiyoruz. Bu belirsizlik ekonomiden eğitime toplumun ana damarlarını tıkamaya devam ediyor. Yeni bir eğitim sistemi ile açılma arifesinde olan okullar hem öğrenciler hem veliler hem de eğitimcilerde endişe yaratıyor. Uzaktan eğitim ne kadar verimli olabilir, çocukların adaptasyonu nasıl sağlanacak, yüz yüze eğitim bu yıl mümkün olacak mı gibi sorular çok bilinmeyeni denklem gibi kafalarda dönüyor. Salgınlar diğer yandan toplumun mercek altına alıp, toplum için gerekli olan eksiklerin farkına varılmasına, aksaklık yaşandığı gözlenen sistemlerin onarılarak güçlendirilmesine de vesile olabilir. Bugünler de geçecek biliyoruz. Covit-19 Salgını tarihte yerini alırken bu yaşananlar ve salgın nedeniyle yaşamını kaybedenler unutulmasın, gerekli dersler alınsın ki çekilen acılar boşuna olmasın. Hayat sürprizlerle dolu bir gece de tüm dünyamız değişebiliyor. Elbette ki geleceği bilmek mümkün değil ancak tarihten ders alarak öngörülü bakış açısıyla erken tedbir ve önlemlerle, doğru zamanda doğru bilgilendirme ile bazı şeylerin önüne geçmek daha kolay olabilir. Biliyoruz ki korona virüs bizden çok şeyler götürdü, bilemediklerimizse gelecek günlerin neler getireceği? Birde hepimizin aylardır öğrendiğimiz artık çokta iyi bildiğimiz fakat uygulamakta eksik kaldığımız üç şey var ki tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum, kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için daha sağlıklı günlere geri dönmek için
1 Hijyen kurallarına uyalım
2 Sosyal mesafeyi koruyalım.
Ve 3 Maskemizi takmadan dışarı çıkmayalım.  

Hayatı birbirimiz için zorlaştırmayalım, hep birlikte gerekli hassasiyeti gösterip kurallara uyarak kısa sürede Covit-19’u hayatımızdan çıkaralım. Covit-19’suz günlerde sevdiklerimize tekrar sarılmak dileğiyle. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ